Rywalizacja w kickboxingu

Rywalizacja sportowa odbywa się wg licznych regulaminów i formuł, wśród których można wyróżnić między innymi:

  • semi contact: formuła nastawiona głównie na szybkość zawodników; walka jest przerywana i punktowana po każdym czystym trafieniu przeciwnika; ograniczona siła uderzeń; walka odbywa się na tatami,  standardowo trwa 3×2 min.
  • light contact: forma walki ciągłej w której zawodnicy muszą wykazać się umiejętnością walki technicznej; ograniczona siła uderzeń; walka odbywa się zazwyczaj na tatami, rzadziej na ringu, standardowo trwa 3×2 min.
  • light kick: forma walki ciągłej z kopnięciami od uda w górę oraz ograniczoną siłą uderzeń; walka odbywa się na ringu, lub tatami.
  • full contact: dozwolone są wszystkie techniki nożne i bokserskie powyżej pasa, z minimalną liczbą 6 kopnięć podczas rundy, jeśli zawodnik nie zada 6 kopnięć traci 1 punkt; nie wolno kopać kolanem ani uderzać łokciem; walka odbywa się na ringu bokserskim, standardowo trwa 3×2 min.
  • low kick: dozwolone są wszystkie techniki bokserskie oraz kopnięcia do wysokości głowy, nie ma minimalnej liczby kopnięć na minutę, nie wolno kopać kolanem ani uderzać łokciem; walka odbywa się na ringu, standardowo trwa 3×2 min.
  • K-1: formuła wprowadzona i spopularyzowana przez japońską organizację K-1, dozwolone są wszelkie techniki bokserskie, obrotowe uderzenia pięścią, kopnięcia oraz ciosy kolanami, bez względu na wysokość; nie wolno uderzać łokciem; walka odbywa się na ringu, standardowo trwa 3×3.
  •  muay thai: dozwolone są wszelkie techniki bokserskie, obrotowe uderzenia pięścią, kopnięcia oraz ciosy kolanami, bez względu na wysokość, a także rzuty, podcięcia i walka w klinczu; nie wolno uderzać łokciem; walka odbywa się na ringu.

Techniki ręczne i nożne:

1.Techniki ręczne:
a) Przedni prosty – jab
b) Tylni prosty – punch
c) Cios sierpowy – hook
d) Hak – chop
e) Uderzenie grzbietem pięści – backfist

2. Techniki nożne:
a) Kopnięcie frontalne – front kick
b) Kopnięcie boczne – side kick
c) Kopnięcie sierpowe (okrężne) – roundhouse kick
d) Kopnięcie opadające – axe kick
e) Kopnięcie zahaczające – heel kick
f) Kopnięcie z wyskoku – jumping kick
g) Kopnięcie po obrocie – turning kick
h) Podcięcie (na stopę) – footsweep